Tējas dzeršanas pēcpusdienas

 

atraisu vienu,
atraisu otru,
vēl trešo mezglu vējam –
putekšņu jūra,
smaržas pa gaisu!

zaļajā krūzītē šķelmīgi maisu
meža zemeņu tēju!

 

Tējas pēcpusdienas cenšamies noorganizēt divas reizes mēnesī, jo tās iemīļojuši mūsu pansionāta iemītnieki.

Dzeram tikai zāļu tējas, ar kuru labajām ārstnieciskajām īpašībām iepazīstinām klientus. Pēc tam pansionāta iemītnieki degustē tējas un dod savu vērtējumu par tēju garšas īpašībām. Tējas pēcpusdienas pavada arī skanīga mūzika, kura tējas baudīšanu padara vēl īpašāku un patīkamāku.

Protams dodam arī ieskatu tējas dzeršanas vēsturē:

Kā ir zināms, pirmo reizi tējas dzērienu sāka lietot Ķīnā , vēl Tan ( VII – IX) laikmetā. Pirmsākumos tējas lapu uzlējumu izmantoja medicīnas vajadzībās, bet ar budisma Čanj sektas izplatīšanos, to sāka dzert kā stimulējošo līdzekli. Tēja ir otrais populārākais dzēriens pasaulē aiz ūdens.

Ķīna
Ķīna ir tējas izkopšanas dzimtene un tajā  ir izveidojusies sava īpatnēja tējas dzeršanas ceremonija, kura tulkojumā saucās tējas dzeršanas māksla, kas ir  saglabājusies nemainīga daudzus gadsimtus. Jāpiemin, ka lielākā ķīniešu daļa dzer vienīgi zaļo tēju  un bez cukura. Ķīniešu kultūrā tēja ir domāta baudai, izcilas garšas un smaržas izjušanai. Taču, lai tā būtu baudāma, tēja ir pareizi jāaplej. Tāpēc ir izveidotas vairākas tējas dzeršanas metodes, kā viena no tām ir  modernā metode, jeb tradicionālais uzliešanas stils, kam nepieciešama tējkanniņa, beramā tēja, kas aplejama ar ūdeni un pārlejama krūzītē.

Japāna
Tējas ceremonijas pamatlicējs Murats Sjuko, vai Dzjuko ( 1422 – 1502). Viņa darbība , pamatojās uz to, ka tējas ceremonija ir kā viena no sociālās saskarsmes formām un tā ļoti ātri ieguva izplatību visā valstī un gandrīz visos iedzīvotāju slāņos. Tējas meistari visciešāko uzmanību pievērsa plašuma radīšanai ap tējas namiņu, kā rezultātā ir radies specializētais tējas dārzs ( tjaniva), kuros arī veic tējas dzeršanas rituālu. Tējas namiņi ir populāri arī Latvijā.

Indija
Indijā tējas dzeršanas atšķirība ir nevis kā tā tiek dzerta, bet gan kā tā tiek pagatavota. Lai pagatavotu Indijas tēju tiek katlā uzsildīts ūdens, tam pievieno cukuru un garšvielu maisījumu, uzvāra. Kad ūdens sāk vārīties, pievieno tējas lapas un pienu. Tēju aplej ar maisījumu, kas pagatavots no trešdaļas piena un divām trešdaļām ūdens, kas savārīts ar cukuru. Tēju piecas minūtes nostādina, tad izkāš caur muslīnu un salej tasēs. Dažos apgabalos tēju aromatizē ar sēklām un pasniedz ar saldumiem.

Anglija
Anglijā pie tējas dzeršanas obligāti tiek pasniegtas vairākas atšķirīgas tējas šķirnes, lai katrs varētu izvēlēties tēju pēc savas gaumes un noskaņojuma. Tā ir cieņas izrādīšana, kas caurstrāvo visu angļu tējas dzeršanas rituālu, sākot ar grezniem traukiem un īpašu galda klājumu un beidzot ar atbilstošu apģērbu tējas dzeršanai.

Rakstiet mums ziņu vai savu jautājumu

un mēs ar jums sazināsimies.

Skip to content